Booking.com
browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Budownictwo sakralne

Ryga twierdzi, że jest jedynym miastem w Europie, gdzie Obok siebie współżyje pięć różnych wyznań ze swoimi świątyniami. Katedra Tumska i najwyższy kościół św. Piotra należą do kościoła luterańskiego. Kościół Św. Jakuba jest siedzibą kardynała kościoła Rzymsko-katolickiego na Łotwie a w kościele Matki Boskiej Bolesnej odbywa się w każdą niedzielę msza święta w języku polskim. W centrum miasta majestatycznie wznoszą się pozłacane krzyże i wieże prawosławnej katedry Narodzenia Pańskiego i św. Aleksandra Newskiego. Poza tym piękna synagoga na Starym Mieście jest jedynym pozostałym po II Wojnie światowej obiektem kultury żydowskiej. Te i inne miejsca sakralne są otwarte i dostępne dla zwiedzających. Tak na przykład, z 123 metrowej wieży kościoła św. Piotra, gdzie znajduje się taras widokowy, można zobaczyć miasto z lotu ptaka. Katedra Tumska jest największą sakralną budowlą na Łotwie. W jej wnętrzu, które łączy w sobie elementy późnego romantyzmu, wczesnego gotyku oraz baroku, odbywają się słynne koncerty muzyki organowej. Charakterystyczne dla wielu kościołów ewangelicko-augsburskich są blaszane koguty, które w średniowieczu umieszczane były na szczycie wieży. W Rydze przeważnie wszystkie budowle sakralne są bardzo Stare, w ten sposób przypominają o dawnej historii miasta.


2 Responses to Budownictwo sakralne

 1. Adam

  Jedyne miasto w Europie gdzie współzyje 5 wyznań? To chyba ci z Rygi nie byli w Wilnie, gdzie są świątynie katolickie, prawosławne, kenesa karaimska, synagoga, kościół unicki, kościół luterański oraz kalwiński.

  • Alfred

   Czytaj uważnie!
   1. Nie nasza strona to twierdzi, a Ryga 🙂
   2. Gdy w Wilnie dominują kościoły katolickie, to w Rydze sytuacja jest inna – kościołów katolickich, luterańskich i prawosławnych jest +/- jednakowa liczba i do tego jeszcze musimy doliczyć Staroobrzędowski cerkwi i inne. I większość budowli sakralnej w Rydze jest zabytkowa.
   3. Wilno była stolica województwa, a Ryga zawsze była sama – państwem w państwie i to pozostawiło pewien stopień wpływu na rozwój miasta i, również, na różnych wyznań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Booking.com