Booking.com
browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Akademia Nauk Łotwy

Posted by on 4 września, 2011

Akademia Nauk Łotwy – 21-piętrowy wieżowiec w Rydze, wybudowany wg wzoru Stalinowskich wysokościowców. Architekci – prof. Oswalds Tilmanis, Wajdelotis Apsitis, K. Pluskne, W. Sznitnikow i inżynier M. Szpektorow.

Na początku budynek był projektowany jako Dom Kołchoźnika, ale po zakończeniu budowy został oddany Akademii Nauk Łotewskiej SRR. Budowę prowadzono w latach 1952 – 1958, oddanie do użytku nastąpiło w 1960 roku. W czasie wznoszenia wysokościowca w ZSRR były najpierw zastosowane żelbetonowe konstrukcje łączące, a do wykonania powierzchni zewnętrznej użyto naturalny kamień okładzinowy. Nie patrząc na to, że za wzór służyły moskiewskie wysokościowce, architekci postarali się upodobnić budynek do ogólnego wyglądu Starej Rygi. Dla budowy wysokościowca zburzono zabytki rosyjskiego klasycyzmu – Gościnny Dwór na Moskiewskim Przedmieściu.

Obecnie w budynku mieszczą się: Prezydium i administracja Akademii Nauk Łotwy, instytuty humanistyczne, wydawnictwo naukowe „ZINATNE”, rada nauki i różne organizacje badawcze. Na jego szczycie znajduje się taras widokowy.

 

[simple-map]56.943329737733606, 24.121813774108887[/simple-map]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Booking.com