Witamy na stronie o Rydze i również zapraszamy odwiedzić strona o Łotwie – ŁOTWA.LV!
Dawna legenda głosi, że co roku z Dźwiny wynurza się karzeł i pyta: Czy Ryga już została zbudowana? Odpowiedź ponoć brzmi: Jeszcze nie. Bo gdyby ktoś odpowiedział, że Ryga już zbudowana, musiałaby utonąć w Dźwinie, ze wszystkimi domami i kamieniami. Ryga jest jednym z najzieleńszych miast w Europie, a architekci Ryskich ogrodów Georgs Kufalts i Andrejs Zeidaks założyli podstawy kultury parków kontynentalnej Europy. W1857 roku zrujnowano wały twierdzy Ryskiej, z nich wykonano obecnie położony nad brzegiem kanału Bastejkalns (Basztowa góra lub góra Muszli). Zazielenienia nad brzegiem kanału otaczającego Vecriga (Stara Ryga, czyli stare miasto) stały się zielonym symbolem Rygi. Wszystkie parki Rygi są postrzegane jako samodzielne dzieła sztuki, swoimi uprzątniętymi trawnikami, odpornymi na mróz, masywnymi klombami oraz wyszukanymi gatunkami drzew i krzewów.
RYGA, Stolica Łotewskiej Republiki znajduje się nad brzegiem Daugavy (Dźwina), przy jej ujściu do Zatoki Ryskiej. Podstawową cechę sylwetki Rygi stanowią trzy wysokie iglice nad linią nadbrzeża omywanego przez Dźwinę – wieże kościołów św.Piotra, św.Jakuba oraz Katedry Tumskiej. Na lewej stronie panoramy rolę elementu końcowego stanowi zachowany do naszych dni zamek zakonu Liwońskiego (1330 r.). Środkowy zarys panoramy stanowią wieże kościołów Matki Boskiej Bolesnej, św. Marii Magdaleny, Anglikańskiego, św. Jana oraz Reformatorów, budynek Ryskiego Instytutu Technicznego. Zarys Vecrigi (Starego miasta), charakteryzujący Rygę, stanowi wartość zabytkową – w 1997 roku VecrTga została wniesiona na listę Dziedzictwa Kultury UNESCO. Dwa tysiące lat temu tereny te zamieszkiwali kursowie i libowie. W drugiej połowie XII wieku przybyli tutaj kupcy niemieccy i spodobał się im półwysep, który tworzyła wpadająca do Dźwiny rzeka Riga, Było to miejsce dogodne dla utworzenia osiedla. W kronikach Henryka Łotysza, w 1198 roku po raz pierwszy została wymieniona nazwa miejsca obecnej Rygi – tutaj w walce z libami Imanta wódz (Imanta) zabija biskupa krzyżowców niemieckich Bertholda. Biskup Albert I, który zastąpił poprzedniego, w 1201 roku jako centrum swojego biskupstwa wybiera właśnie Rygę. Rok ten uważany jako data założenia miasta. Miasto szybko rozkwitało. Tutaj osiedli niemieccy rzemieślnicy i kupcy. W1209 roku w pismach po raz pierwszy wymieniono nazwę kościoła św. Piotra, w 1211 roku po za terenem pierwszego niemieckiego osiedla zostały założone podstawy obecnego Tumu, a w 1225 roku wzniesiono kościół św. Jakuba. Podstawę dobrobytu miasta stanowił handel, w XIV gs. Ryga przekształca się w ważne miasto związku miast hanzeatyckich oraz centrum rzemieślnicze. Zmieniała się władza na Łotwie, zmieniali się gospodarze Rygi – panowali tutaj nie tylko Niemcy, lecz również Duńczycy, Polacy, Szwedzi, Rosjanie. W przeciągu wieków Ryga stała się jednym z najpiękniejszych miast Europy, zwaną często Małym Paryżem. Vecriga, zazielenienia wzdłuż kanału, zespół bulwarów otaczający stare miasto (projekt architektów Johana Daniela Felsko i Otto Dlce, 1856 rok), drewniana zabudowa Pardaugawy, Mezaparks, secesyjne kamieniczki, wielka ilość parków i ogrodów kształtują Rygę bardzo swoistą i ciekawą. Zaczynając od XIII – XVIII wieku, a nawet XIX w. większość mieszkańców Rygi byli prze- ważnie Niemcy i Łotysze. Tylko pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku, dominującą narodowością w Rydze stali się Łotysze. Obecnie Ryga jest wielonarodowym miastem, ilość mieszkańców w którym Waha się w granicach 800.000.
Boże, krótki tekst a tyle błędów! Po polsku nie ma rzeki Daugawy tylko Dźwina i tylko tej nazwy powinno się używać. Nie ma listy Dorobku Światowej Kultury UNESCO, tylko Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO…. Kto to pisał? Przydałoby się trochę staranności!
Teksty pisał łotysz z Łotwy. Dziękuję za uwagi.
Witam. Ten co pisal artykul mial racje, ze napisal Daugava!!!! Ja sie z nim w 1oo procentach zgadzam. turysci z Polski, ktorzy przyjezdzaja do Lotwy, gdy uzywaja polskich nazw miejscowosci czy rzek, nie sa zrozumiani, bo Lotysze polskich nazw nie znaja. Ja sam jestem polakiem z krwi i kosci i jestem za tym, aby uzywac orginalnych nazw. Bedac we Wloszech, wlocha nie spytacie sie, gdzie jest Mediolan, tylko gdzie jest Milana, zeby wlosi mogli zrozumiec, takze jest z lotewskimi nazwami.
Pozdrawiam. Jurek.K
Mój Boże, jest Roma i jest Rzym, więc czego się czepiasz, zakonotuj sobie, że Rzym to Roma, a Dźwina to Daugava.
Piękna strona dla turystów z Polski. Gratuję i dziękuję
Nie przejmuj się, Z przyjemnością przeczytałem Twoje informacje o Rydze i nie miałem problemów ze zrozumieniem.
piękne miasto. dobry text. szczególnie o parkach.dzięki.pozdrawiam
czy są jakieś wzmianki co do pochodzenia nazwy tego miasta?
Nazwa Rygi pochodzi od nazwy rzeki Ridzene, która wiec nie istnieje.
Alfredzie, Twoja polszczyzna jest całkowicie zrozumiała i tak urocza jak urocza jest Ryga, na pewno jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Żałujemy, że Twoją stronę odkryliśmy dopiero po powrocie do Polski i nie skorzystaliśmy z usług Twojej firmy. Następnym razem… Twoje komentarze i zdjęcia pozwalają nam teraz zidentyfikować historię miejsc, które widzieliśmy.
Do tego co napisałeś, warto chyba też dodać, że miasto jest niezwykle czyste i bezpieczne – maszerowaliśmy przez nocną Rygę bez jakiegokolwiek lęku, że coś nam się złego może przydarzyć.
Pozdrowienia z Polski!
A ja właśnie jestem w Rydze i ciesze się, że znalazłem stronę 🙂
Za chwilę wyruszam z hotelu na zwiedzanie starówki i innych ciekawych miejsc. Hotel świetny, śniadanie pyszne a gościnność wspaniała. Pozdrawiam i polecam 🙂
Ciekawa strona. My zwiedziliśmy miasto na rowerach, polecamy tę formę zwiedzania. Miasto jest przyjazne rowerzystom, bardzo nas zaskoczyło – chętnie wrócilibyśmy tam jeszcze raz.
Ja uważam jak Jurek z Rygi że w danym państwie używa się nazw miejscowych, np. jadąc do Norymbergi i spytaj się Niemca o Norymbergę to nie rozumie , musisz powiedzieć Nurberg( z akcentem). Mnie Ryga podobała się bardzo, mam nadzieje jeszcze na dłużej.