Booking.com
browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Sobór Narodzenia Pańskiego w Rydze

Posted by on 4 września, 2011

Sobór Narodzenia Pańskiego w Rydze Katedralna cerkiew pw. Narodzenia Pańskiego w Rydze – katedra Łotewskiej Cerkwi Prawosławnej znajdująca się w Rydze, stolicy Łotwy.
Katedra została zbudowana w latach 1876-1883 według projektu Nikołaja Czagina w stylu neobizantyjskim. Katedra ma 40 m wysokości[1].
Powstała z inicjatywy generalnego gubernatora Piotra Bagrationa oraz biskupa Weniamina, a fundusze na budowę przeznaczył car Imperium Rosyjskiego Aleksander II.

Sobór Narodzenia Pańskiego w Rydze Podczas I wojny światowej wojska niemieckie przemianowały katedrę na zbór luterański. Krzyży na katedrze zostali przerobiony na kształt luterański.
W międzywojennej Łotwie w 1921 roku katedra Narodzenia Pańskiego ponownie wróciła do swojego pierwotnego wyznania. Jedynym problemem były próby wprowadzenia przez władze państwowe języka łotewskiego do liturgii, co się jednak nie udało.

Sobór Narodzenia Pańskiego w Rydze W latach 60. XX wieku władze Związku Radzieckiego nakazały zamknąć katedrę w której urządzony „Dom wiedzy” z planetarium. Co rok „Dom wiedzy” odwiedziło około 500000 osób. Świątynia została ponownie otwarta w 1991 roku po uzyskaniu niezależności Łotwy od ZSRR. W 2000 roku biznesmen z Rosji – Wladimir Malyszkow, podarował nowy ikonostas. Katedra jest obecnie największą cerkwią prawosławną znajdującą się w krajach bałtyckich.

 

[simple-map]56.953692614106856, 24.11603093147278[/simple-map]

One Response to Sobór Narodzenia Pańskiego w Rydze

  1. dodajanons

    Bardzo fajna strona. Czytałam bez poczucia marnowania swojego czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Booking.com